Archiwum

Kolejna wycieczka „Klubu Seniora”

W dniach 12-13 września 2009 r. członkowie "Klubu Seniora" uczestniczyli w kolejnej wyciecze. Tym razem zwiedzili Gniezno, Biskupin i Licheń.

zob. relację z wycieczki i galerię >

dodano 11.10.2009

---------------------------------------------------------------------

Nowy rozkład jazdy autobusu linii LRozkład jazdy autobusu linii L obowiązujący od 01.09.2009 r.

zobacz >>>
dodano 01.09.2009
---------------------------------------------------------------------
Marcin Markiewicz - genealogia jest jego pasją

Ma 27 lat. Pierwszy kontakt z "genealogią" miał ponad 15 lat temu, kiedy do jego dziadków (Markiewiczów) przyjechała w odwiedziny dalsza rodzina z Anglii. Pozjeżdżało się wtedy liczne kuzynostwo, były pamiątkowe zdjęcia, rodzinne rozmowy i pierwsze szkice, ukazujące koligacje rodzinne. Los tak chciał, że owe pierwsze szkice rysował właśnie on. Ale wtedy był jeszcze za młody... Owe kartki znalazł gdzieś między książkami w 1999 roku, czyli dokładnie 10 lat temu. Wtedy to poprosił swoich drugich dziadków Sabinę (z Zakrzewskich) i Jana Dasiewiczów, aby pomogli mu stworzyć podobne drzewko dla swojej części rodziny. Drzewko nie było jeszcze duże, bo skupiało się głównie na rodzeństwie dziadków i ich potomkach, ale były wypisane także wszystkie imiona rodzeństwa pradziadków, w tym Heleny i Jana Zakrzewskich. Na tamte czasy, gdy Marcin miał 17 lat, w zupełności mu to wystarczało...

czytaj więcej >>>
..
zobacz galerię rodziny Zakrzewskich >>>

dodano 20.08.2009

---------------------------------------------------------------------

Co nowego w naszych projektach?

Koalicja Pokoleń na Rzecz Promocji Sołectwa

Jest to jeden z dwóch projektów Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Do końca września 2009 r. w każdą środę od godziny 16.00 do 20.00 w szkole w Bartodziejach można korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. W ramach projektu ukazuje się również biuletyn „Nasza Wieś Bartodzieje” łącznie z internetową wersją, zamieszczaną na stronie www.bartodzieje.pl. Projekt to także organizacja zebrań wiejskich, których celem jest integracja mieszkańców wsi. W spotkaniu, które odbędzie się we wrześniu udział zapowiedzieli przedstawiciele władz naszej gminy oraz radny powiatu radomskiego.

.

Klub Seniora Jako Alternatywna Forma Spędzania Czasu Wolnego

Klub Seniora to drugie zadanie realizowane przez Stowarzyszenie mieszkańców wsi Bartodzieje. Projekt rozpoczął się w kwietniu, a potrwa do końca roku. Jego koordynatorką jest Pani Dorota August – Dyrektor PSP w Bartodziejach. Najważniejszym elementem projektu są spotkania integracyjne seniorów, odbywające się regularnie w szkole w Bartodziejach. W kilku z nich wzięła udział Pani Ewa Prus – pielęgniarka, specjalistka w zakresie geriatrii, która poprowadziła wykłady w m.in. na temat profilaktyki zdrowego odżywania oraz chorób układu  krążenia. W czerwcu seniorzy wzięli udział w wycieczce turystycznej do Warszawy i ogrodu botanicznego w Powsinie, a w ostatnich dniach lipca odbył się wyjazd do Łagiewnik i Krakowa. W Łagiewnikach seniorzy uczestniczyli w mszy św. odprawionej w intencji uczestników wycieczki oraz uczniów i nauczycieli szkoły w Bartodziejach. W programie zwiedzania Krakowa znalazły się m.in.: Zamek Królewski, Katedra, droga królewska na Stare Miasto oraz Kościół Mariacki z ołtarzem Witta Stwosza. Klub Seniora cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców - a jak twierdzi Pani Koordynator - jego członkowie prześcigają się w pomysłach i wykazują ogromny zapał do wspólnej pracy. To dzięki ich zaangażowaniu czerwcowy festyn rodzinny miał tak bogaty program i obfitował w liczne atrakcje.

.

Siłownia i punkt rehabilitacji w świetlicy OSP w Bartodziejach

Projekt realizowany przez jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartodziejach już oficjalnie dobiegł końca. Nie oznacza to jednak zakończenia działalności siłowni i punktu rehabilitacji. Ze sprzętu zakupionego do siłowni można nadal bezpłatnie korzystać na zasadach ustalonych przez zarząd jednostki. W dalszym ciągu funkcjonować będzie również punkt rehabilitacji. Jak zapewniają realizatorzy projektu jego finansowanie jest zagwarantowane przynajmniej na  okres kilku najbliższych miesięcy
dodano 19.08.2009
---------------------------------------------------------------------
Dobra zabawa na festynie „Powitajmy Lato”

W niedzielę 21 czerwca 2009 r. na boisku przy szkole w Bartodziejach odbył się V Festyn Rodzinny „Powitajmy Lato”. Organizatorami imprezy było tradycyjnie grono pedagogiczne pod kierownictwem pani Dyrektor Doroty August oraz mieszkańcy naszej miejscowości. Program festynu obfitował w atrakcje, konkursy, występy i turnieje – po prostu dla każdego coś miłego. Najmłodszym uczestnikom imprezy dużą frajdę sprawiła możliwość przejażdżki wozami strażackimi z jednostki OSP w Bartodziejach i Jastrzębi. Chętni mogli sprawdzić swój refleks i celne oko strzelając do tarczy lub na minipoligonie paintballowym. Dużą popularnością cieszyły również się smakołyki, przygotowane przez gospodynie działające w Klubie Seniora. Przez cały czas trwania festynu można było kupić losy, które wzięły udział w losowaniu cennych nagród, m.in. odtwarzaczy MP3 i DVD oraz roweru. Imprezę zakończyła zabawa taneczna.

Zobacz galerię – V Festyn „Powitajmy Lato”

Więcej o festynie już wkrótce.

dodano 22.06.2009

---------------------------------------------------------------------

Seniorzy na wycieczce do Warszawy i Powsina

W dniu 13 czerwca 2009 roku członkowie Klubu Seniora uczestniczyli w wycieczce do Warszawy i Powsina. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody w ogrodzie botanicznym w Powsinie mieli możliwość podziwiania kwiatów i krzewów z całego świata. Następnie pojechali do Warszawy, gdzie spacerowali po ulicach Starego Miasta i podziwiali piękno zabytków stolicy. Na zakończenie udali się do teatru Capitol na spektakl pt. „Pomalu, a jeszcze raz” w wykonaniu warszawskich aktorek: Hanny Śleszyńskiej i Olgi Bończak. W drodze powrotnej mimo zmęczenia, po dniu pełnym atrakcji na twarzach Seniorów widniała radość, uśmiech i zadowolenie. Wszyscy wycieczkowicze zadeklarowali chęć udziału w kolejnej wycieczce, która odbędzie się 28 lipca do Łagiewnik i Krakowa.
 
zobacz więcej zdjęć>>>

dodano 15.06.2009

---------------------------------------------------------------------

Bartodzieje - wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego

W obwodowej komisji wyborczej w Bartodziejach frekwencja wyniosła 14,5 %. Najwięcej głosów uzyskało Prawo i Sprawiedliwość 29 %, pokonując  Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe (obydwie partie uzyskały 21 %). Na czwartym miejscu znalazła się koalicja SLD - UP z wynikiem 11 %.
.
Zobacz szczegółowe wyniki >>>

dodano 11.06.2009

---------------------------------------------------------------------

Spotkanie Klubu Seniora

W dniu 27 maja 2009 roku w szkole w Bartodziejach odbyło się szóste z kolei spotkanie seniorów z terenu gminy Jastrzębia. Spotkanie to poświęcone było obchodom Dnia Matki i Dnia Ojca. Dzieci z klas 0-I przedstawiły bajkę Janiny Porazińskiej pt.: „O dwunastu miesiącach”. Przygotowaniem, dekoracją oraz oprawą muzyczną zajęły się panie Alicja Siara i Justyna Klepacz. W czasie trwania spotkania odbyła się również degustacja staropolskich ciast, m.in. ciasto marchwiowe, staropolska szarlotka oraz różnorodne ciasta drożdżowe. Pani Krystyna Życka przygotowała pizzę z własnego przepisu. Spotkanie umilił występ kapeli muzycznej z Jedlińska, który zaprezentował repertuar „Przyśpiewki babuni”. Seniorzy i zaproszeni goście aktywnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Na zakończenie wszyscy wysłuchali wykładu p. Ewy Prus na temat „Bądźmy świadomi swojego zdrowia”.

zobacz więcej zdjęć >>>

dodano 08.06.2009

---------------------------------------------------------------------

Zdjęcia ze szkolnego archiwum


Prezentujemy kolejne zdjęcia z archiwum szkoły podstawowej w Bartodziejach. Najstarsza fotografia pochodzi z lat 50. i przedstawia uczniów podczas wycieczki do Warszawy.

zob. więcej zdjęć>>>

dodano 17.05.2009
---------------------------------------------------------------------
Raport o bezpieczeństwie w gminie Jastrzębia

W 2008 r. na terenie gminy Jastrzębia odnotowany został niewielki spadek ilości przestępstw przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wykrywalności. 

czytaj raport>>>

 dodano 20.04.2009

---------------------------------------------------------------------

"Nasza Wieś Bartodzieje" nr IV
GAZETA W FORMACIE WORD

dodano 05.04.2009 r

---------------------------------------------------------------------

Kolejne zdjęcia w szkolnej galerii

Kilkanaście zdjęć przybyło w galerii PSP w Bartodziejach.
Najwięcej fotografii pochodzi z lat 70. i 80.
.
zob. lata 70. >>> ...zob. lata 80. >>>
.
Nowe zdjęcia już wkrótce...

dodano 26.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Od kwietnia rusza Klub Seniora

Stowarzyszenie mieszkańców wsi Bartodzieje będzie realizować kolejne zadanie w ramach Programu Integracji Społecznej. Od kwietnia rozpocznie się projekt: „Klub Seniora jako alternatywna forma spędzania czasu wolnego poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach”. Projekt potrwa do końca roku, a na jego wykonanie stowarzyszenie otrzyma dotację z Urzędu Gminy w Jastrzębi w wysokości 9 tys. zł.  Koordynatorem zadania jest Pani Dorota August – dyrektor PSP w Bartodziejach.

 Więcej na temat projektu >>>

dodano 22.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Tablice dla turystów

W Bartodziejach i Jastrzębi powstaną tablice informacyjne dla turystów. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje otrzyma na ten cel dotację z budżetu województwa mazowieckiego. Wiele interesujących obiektów  nie zostało dotychczas oznakowanych, mimo że znajdują się na trasie wytyczonych, pieszych i rowerowych szlaków turystycznych. W ramach projektu na terenie wsi Bartodzieje i Jastrzębia umieszczone zostaną 4 tablice, każda zawierać będzie mapę miejscowości ze wskazaniem ciekawych miejsc oraz ich opisy i zdjęcia. W Bartodziejach zostaną umieszczone 2 tablice, jedna w bezpośrednim sąsiedztwie ruin zabytkowego dworu, a druga przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolejne 2 tablice zostaną umieszczone w Jastrzębi. Jedna przy urzędzie gminy, a druga przy dawnym końcowym przystanku linii „L”.

dodano 21.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Panie z Bartodziej świętowały Dzień Kobiet

W sobotę 7 marca w szkole w Bartodziejach odbyło się  spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Uroczystość zgromadziła liczną grupę pań, dla których uczniowie przygotowali specjalny program artystyczny.
.
zobacz więcej zdjęć >>>

dodano 12.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Galeria zimowa

     

zobacz więcej >>>

dodano 08.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Sprawa wywłaszczenia dworu w TVP INFO

Po lutowym artykule w Gazecie Wyborczej do Bartodziej zawitała ekipa TVP INFO. Krótka informacja o rozpoczętym wywłaszczeniu dworu została wyemitowana 20 lutego w Kurierze Mazowieckim.

Zobacz>>> Kurier Mazowiecki (20.02.2009 r.)

dodano 02.03.2009 r.

---------------------------------------------------------------------


W dniu 25 lutego 2009 r. w szkole w Bartodziejach odbyła się prezentacja programu „Młodzież w działaniu”. Jest to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli edukacji pozaformalnej. Umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Podczas spotkania zaprezentowane zostały zasady programu oraz przykładowe projekty, które uzyskały dofinansowanie.

Więcej na temat programu >>>

dodano 12.02.2009 r.
mod. 26.02.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Biogramy - Józef Niedzielski (1915 – 2006)

żołnierz AK, wieloletni pracownik handlu, społecznik
czytaj całość >>>

dodano 19.02.2009 r.

---------------------------------------------------------------------

Wniosek o wywłaszczenie dworu jest od jesieni u starosty!
.

Z artykułu zamieszczonego w internetowym serwise Gazety Wyborczej wynika, że radomski konserwator zabytków złożył jesienią ubiegłego roku do starosty wniosek o wywłaszczenie właścielki dworu w Bartodziejach. Ale i tak nic się nie dzieje...

czytaj artykuł >>>
"Dwór w Bartodziejach czeka na pomoc", autorka:  Katarzyna Ludwińska (10.02.2009)

Krótki komentrz zilustrowany zdjęciem do słów  konserwatora o solidnym płocie, którym rzekomo otoczony jest dwór:

Żeby zobaczyć jak szczelnie ogrodzone są ruiny dworu wystarczy zadać sobie trochę trudu i dotrzeć do budynku od strony południowej czyli od strony stawu. Na zdjęciu (po powiększeniu) widać z rzadka stojące żerdzie i ani śladu niewidzialnej ręki, która dba o zabytek.

dodano 10.02.2009 r. 

---------------------------------------------------------------------

Sprawa wywłaszczenia dworu (6) Powrót do przeszłości?
Wakacyjne spotkanie

W czerwcu 2008 r. nasze stowarzyszenie wystąpiło z pismem do radomskiego konserwatora zabytków w sprawie wywłaszczenia dworu i parku w Bartodziejach, zdewastowanych i porzuconych przez właścicielkę. Dzięki medialnemu nagłośnieniu petycji, w lipcu 2008 r. doszło do spotkania konserwatora ze starostą radomskim i wójtem gminy Jastrzębia. Jak informowały gazety spotkanie zakończyło się zapowiedzią wspólnych działań w celu wywłaszczenia właścicielki zabytku. Krótko mówiąc: konserwator zabytków miał złożyć do starosty wniosek o wywłaszczenie dworu, a starosta po przejęciu majątku, miał go przekazać na rzecz gminy.

Minęło pół roku

Jak udało się nam ustalić, do chwili obecnej konserwator nie przekazał staroście wniosku o wywłaszczenie właścicielki dworu. Nie było również żadnych ustaleń z urzędem gminy w zakresie przygotowania dokumentacji niezbędnej do złożenia takiego dokumentu. Minęło pół roku, a w sprawie nic się nie dzieje. Zrujnowany zabytek straszy. Dwór nie został przejęty przez Państwo i nie znalazł się w rękach samorządu. Środki na renowację zabytków, które mogłyby zostać wykorzystane na jego odbudowę, nie mogą być uruchomione. Okazało się, że jesteśmy w tym samym punkcie co rok temu.
.
W dniu 5 lutego 2009 r. do konserwatora zabytków złożyliśmy kolejne pismo w tej sprawie. Oczekujemy na odpowiedź.

 dodano 06.02.2009 r.


Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1439208 gościem.