Archiwum


"Skrzat" wraca po wakacjach (dod. 28.08.2012)
.
Od 4 września wznawia działalność Niepubliczny Punkt Przedszkolny „Skrzat” prowadzony przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki współpracy z gminą Jastrzębia zajęcia z grupą kilkunastu przedszkolaków odbywają się w jednej z sal w Publicznej Szkole Podstawowej w Bartodziejach. Punkt czynny będzie w godzinach: 10.30 – 15.30. Wszystkich rodziców zainteresowanych ofertą „Skrzata” prosimy o kontakt tel. 610-66-08.


Nowy rozkład jazdy linii "L"
Zostaje PKS, ale będzie więcej kursów
(dod. 28.08.2012)
.
Od dnia 1 września zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy linii podmiejskiej "L" obsługiwanej przez PKS w Radomiu. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie gminy Jastrzębia wraz z nr tel. 48 362-67-76, pod którym od poniedziałku do soboty w godz. 8.00-16.00 można uzyskać więcej informacji. Nowy rozkład uwzględnia większość postulatów mieszkańców Bartodziej i wprowadza więcej bezpośrednich kursów na trasie Bartodzieje – Radom. Nowy rozkład >>>


Bezpłatny kurs języka angielskiego dla małych i dużych (dod. 28.08.2012)
.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje uzyskało unijną dotację na bezpłatne zajęcia języka angielskiego. Projekt „Nauka łączy pokolenia – Edukacja w Gminie Jastrzębia” obejmie wszystkich uczniów PSP w Bartodziejach i grupę 20 dorosłych, których rekrutacja wkrótce się rozpocznie. Zajęcia odbywać się będą od września 2012 r. do lutego 2013 r. Przewidziany jest również zakup materiałów dydaktycznych oraz wycieczka dla wszystkich uczestników zajęć. Łączny koszt projektu wynosi 49750 zł. i finansowany jest z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
.
Wojciech Ćwierz


Bartodziejaki na "Dniach Kowali" (dod. 22.08.2012)
.
Zespół ludowy „Bartodziejaki” po raz kolejny uczestniczył w inscenizacji Bitwy pod Kowalą tradycyjnie organizowanej w przedostatnią niedzielę sierpnia przez samorząd gminy Kowala. Tym razem artyści z Bartodziej wzięli również udział w przeglądzie zespołów folklorystycznych "Na ludową nutę", który po raz pierwszy został włączony do programu imprezy.
Galeria (bitwa) >
    Galeria (przegląd) >


Sprawa dworu w Bartodziejach
„Odsiecz” nadeszła z najbardziej nieoczekiwanej strony
(dod. 21.08.2012)
.
Portal informacyjny radom24.pl podał, że Ministerstwo Kultury wyraża zgodę na skreślenie dworu w Bartodziejach z rejestru zabytków. Tej fatalnej decyzji można się było spodziewać. Ale fakt, że odwołała się od niej właścicielka dworu to już kompletne zaskoczenie. Krystyna Gancarczyk-Hjort, która wiele lat temu porzuciła zabytek i pozwoliła na jego całkowite zniszczenie będzie go teraz bronić!

Po przeczytaniu artykułu „Co dalej z dworkiem w Bartodziejach” zamieszczonego w dniu 19 sierpnia 2012 roku na portalu radom24.pl nasunęło mi się kilka spostrzeżeń. Zupełnie nie dziwi mnie fakt, że ministerialni urzędnicy chcą wykreślić dwór w Bartodziejach z ewidencji zabytków. Takie rozwiązanie, o czym już wielokrotnie pisałem, jest na rękę wszystkim urzędom i instytucjom odpowiedzialnym za ochronę zabytków. W chwili gdy dwór przestanie być zabytkiem upominanie się o jego ochronę nie będzie mieć już żadnego uzasadnienia prawnego. Wtedy wszyscy zaczynając od wójta, poprzez starostę i konserwatora zabytków, a skończywszy na ministrze będą mieć święty spokój z kolejnym zabytkowym obiektem, który uległ zniszczeniu i wtedy już żaden oszołom, np. moja skromna osoba, nie będzie już nikomu w tej sprawie zawracać głowy i zabierać cennego czasu. W tym kontekście decyzja ministerstwa jest dla mnie zrozumiała.

Drugie spostrzeżenie dotyczy kwestii wykreślenia z rejestru całego kompleksu dworsko – parkowego. Nie jestem specjalistą w tak szczegółowej materii, jaką jest dokonywanie skreśleń z rejestru zabytków, ale mam wątpliwość czy zgoda na odebranie statusu zabytku dotyczy wyłącznie dworu, czy również zabytkowych obiektów, które mu towarzyszą, a może obejmuje również park i drzewa, które są pomnikami przyrody. Jeśli ministerstwo wyraża zgodę na likwidację całego kompleksu – w co wątpię, bo nie wierzę w aż taką głupotę – to wówczas problem z ochroną bartodziejskich zabytków zniknie zupełnie. A jeśli jednak tak nie jest, gdyż przydworskie oficyny są jeszcze do uratowania, a czterystuletnie dęby trzymają się mocno, to nadal uparcie drążyć będziemy temat ich ochrony, jeśli będzie na to choć najmniejszy cień szansy.

Wreszcie sprawa trzecia. Dla mnie osobiście największe zaskoczenie. Od decyzji o wykreśleniu dworu z rejestru zabytków odwołała się jego właścicielka – Krystyna Gancarczyk-Hjorth. Co to oznacza? Można wnioskować, że decyzja do niej dotarła, a więc udało się ustalić adres jej zamieszkania. Byłoby to bardzo dziwne, bo nikomu wcześniej się to nie udawało. Ani staroście, ani konserwatorowi, gdy „próbowali” się z nią kontaktować. Można oczywiście przyjąć, że informację o decyzji powzięła w inny sposób, a odwołała się bo jako właścicielka jest stroną w postępowaniu. Nawet jeśli tak było, to nie zmienia to faktu, że Krystyna Gancarczyk-Hjorth doskonale orientuje się w temacie porzuconego przez nią przed kilkunastoma laty zabytku. Zostawiła dwór, pozwoliła aby stopniowo ulegał dewastacji i został spalony, a przez kolejne lata zarósł krzakami. Nie poniosła za to żadnych konsekwencji, a dziś gdzieś w Szwecji, a może w Polsce spokojnie obserwuje dalszy los wypadków. Co nią powoduje? Tego nie wiem. Nie rozumiem jej intencji, nie rozumiem dlaczego nie chciała i wciąż nie chce sprzedać dworu jeśli nie była w stanie o niego zadbać. Nie robi nic, bo nikt nie chce jej do tego zmusić, a ja wciąż będę się upierał, że są prawne możliwości podjęcia próby wywłaszczenia i przejęcia przez Państwo całego zabytkowego kompleksu. Ale po co podejmować takie próby? Lepiej wykreślić go z rejestru i będzie spokój.
.
Wojciech Ćwierz


Zapraszamy na wycieczkę "Zamość i okolice" (dod. 15.08.2012)
.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje we współpracy z Urzędem Gminy w Jastrzębi w dniach 30 sierpnia - 1 września organizuje wycieczkę do Zamościa i w jego okolice. W programie wyjazdu zaplanowane jest m.in. zwiedzanie Kazimierza, Nałęczowa, Krasnegostawu, Szczebrzeszyna i Zwierzyńca. Wszystkich zainteresowanych udziałem w wyciecze prosimy o kontakt tel.: 48 610-66-08 lub 500-235-548. Koszt wyjazdu wynosi 200 zł.


Aneksy przeszłości
"Powóz zrujnowany" - Z dziejów dworu w Bartodziejach
(dod. 12.08.2012)
.
Na prośbę czytelników naszej strony, za zgodą autora i wydawcy publikujemy artykuł Wiesława Marka Kowalika „Powóz zrujnowany” - Z dziejów dworu w Bartodziejach zamieszczony we „Wczoraj i Dziś Radomia” Nr 1-4 (49-52) / 2011.  Czytaj artykuł >>>
 


Stowarzyszenie z Woli Goryńskiej zaprasza na spływ kajakowy Pilicą
(dod. 11.08.2012)
.
Na spływ kajakowy Pilicą organizowany w dniu 25 sierpnia zaprasza Stowarzyszenie „Mieszkańców Doliny Radomki” z Woli Goryńskiej. Zapisy oraz wpłaty na spływ w kwocie 35 zł. przyjmuje pan Marian  Kalbarczyk, tel. 607-795-640.Więcej >>>
.
 


Droga na Bartodziejskie Borki coraz bliżej (dod. 09.08.2012)
.
W Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Jastrzębia ogłoszony został przetarg na budowę drogi gminnej w Bartodziejach prowadzącej od drogi powiatowej w kierunku Bartodziejskich Borek. Wybór wykonawcy odbędzie się w dniu 22 sierpnia. Wyłoniona firma będzie mieć 40 dni na realizację inwestycji. Należy podkreślić, że projekt techniczny drogi powstał z inicjatywy mieszkańców, którzy na początku ubiegłego roku zawiązali w tym celu społeczny komitet. Efektem współpracy komitetu z firmą projektową i urzędem gminy było szybkie przygotowanie dokumentacji i wprowadzanie tej inwestycji do tegorocznego budżetu gminy Jastrzębia. Więcej >>>
.
Wojciech Ćwierz


Modernizacja linii nr 8 znów przełożona... zgodnie z planem (dod. 02.08.2012)
.
Jak informuje Ministerstwo Transportu planowana modernizacja linii kolejowej nr 8 nie zostanie wykonana w terminie. Inwestycja miała się wkrótce rozpocząć, ale jak się okazało dokumentacja projektowa odcinka Radom – Warka nie jest jeszcze gotowa. Termin zakończenia przebudowy torów został przesunięty na razie na rok 2017. Więcej >>>


Bartodzieje na łamach "WCZORAJ i DZIŚ RADOMIA i REGIONU" (dod. 30.07.2012)
.
W aktualnym numerze pisma „Wczoraj i Dziś Radomia i Regionu” wydawanego przez Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia znalazł się artykuł radomskiego historyka Wiesława Marka Kowalika poświęcony dziejom bartodziejskiego dworu. Autor przedstawił krótki zarys historii naszej miejscowości, a następnie skupił się na losach zabytku, prezentując wiele nieznanych szerzej informacji, głównie z okresu tuż po opuszczeniu wsi przez armię niemiecką w styczniu 1945 roku i przejęciu dworu przez Wojsko Polskie. Do artykułu dołączona została współczesna ikonografia z okresu po spaleniu dworu oraz aneks zawierający źródła z radomskich akt notarialnych. Artykuł stanowi niewątpliwie cenne uzupełnienie wiedzy o historii dworu w Bartodziejach. Szkoda że autor, podobnie jak wielu innych miłośników tego wyjątkowo pięknego niegdyś zabytku pozostaje bezradny w apelowaniu o jego ratunek i ocalenie od zupełnego zniszczenia.
.
Szczególne podziękowania za zainteresownie losami zniszczonego dworu w Bartodziejach kieruję do pana Pawła Putona – Przewodniczącego Kolegium Redakcyjnego „Wczoraj i Dziś Radomia i Regionu".
.
Wojciech Ćwierz


.


Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1439197 gościem.