Gromadzka Rada Narodowa w Bartodziejach 1954 - 1972

Akta Gromadzkiej Rady Narodowej w Bartodziejach w powiecie radomskim nie zachowały się w całości, brakuje m.in. dokumentów z lat 1954-1957. Według uchwały Wojewódzkiej Rady Narodowej w Kielcach o powołaniu gromady Bartodzieje z października 1954 roku w jej skład weszły miejscowości: Bartodzieje, Lisów i Olszowa z gminy Jedlińsk. W dziedzinie handlu i skupu gromadę obsługiwała Gminna Spółdzielnia w Jedlińsku. Wiadomo również, że przewodniczącym GRN w okresie 1954 - 1967 był mieszkaniec Lisowa, Jan Okleja. Skład GRN w Bartodziejach w latach 1955-1958:
.
1. Józef Hernik
2. Józef Grabowski
3. Jan Kęska
4. Antoni Gospodarczyk
5. Alojzy Kłaniecki
6. Józef Baran
7. Henryk Tuszyński
8. Franciszek Breitkop
9. Franciszek Urbański
10. Józef Giska
11.Jan Jaroszek
12. Ignacy Molenda
.
W archiwum radomskim zachowały się za to akta od początku 1958 roku. Według nich po wyborach do rad narodowych z 5 lutego 1958 roku w skład GRN Bartodzieje wchodzili:

1)       Kazimierz Krawczyk
2)      
Józef Jaroszek
3)      
Marian Kędra
4)      
Jan Sompor
5)      
Józef Szczygieł
6)      
Marian Mąkosa
7)      
Tadeusz Gawroński
8)      
Antoni Król
9)      
Józef Górski
10)   
Witold Stachurski
11)   
Józef Potera
12)   
Stanisław Baran
13)   
Jan Jaroszek
14)   
Jan Okleja
15)   
Feliks Żarłok
.
W wyniku głosowania na pierwszej sesji przewodniczącym GRN w Bartodziejach wybrany został ponownie Jan Okleja. W skład prezydium weszli: Marian Kędra, Witold Stachurski i Józef Jaroszek. Przewodniczącym Komisji Finansów został: Józef Potera, Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Zaopatrzenia Ludności został Jan Piwoński, Przewodniczący Komisji Kultury i Spraw Socjalnych Mieczysław Grzegorczyk, Przewodniczącym Komisji Mienia Gromadzkiego Piotr Potera, syn Andrzeja. Jan Okleja nie długo sprawował swoją funkcję. W dniu 15 maja 1958 roku złożył wymówienie ze stanowiska „w związku z brakiem rąk do pracy w gospodarstwie rolnym” - jak napisał w podaniu. W dniu 26 maja 1958 roku doszło do wyborów przewodniczącego. Zgłoszono kandydatury: Marcelego Stachurskiego, Antoniego Króla i Mariana Kędry, który przed głosowaniem ogłosił wycofanie się z kandydowania. W wyniku głosowania Marceli Stachurski otrzymał 9 głosów, a Antoni Król 4 głosy. W protokole z sesji zapisano: „Po sporządzeniu protokołu i wyczytaniu wyniku niektórzy radni zaczęli wymawiać sobie pewne brudy z okupacji i okresu powojennego, gdzie obywatel Grzegorczyk Mieczysław, jako gość zaproszony poprosił o zakończenie tych spraw, gdyż nie mają miejsca na sesji, a odnośnie tych przestępstw to były sądy, prokuratury i wyroki sądowe”. Marceli Stachurski zapewne nie sprawdził się w roli przewodniczącego GRN, ponieważ po kilku miesiącach odszedł ze stanowiska i zastąpił go doświadczony już Jan Okleja. W 1958 roku władze GRN Bartodzieje postawiły sobie następujące cele do realizacji na czas nadchodzącej kadencji (1958-1961):
.
- założyć ośrodek zdrowia w Bartodziejach
- zalesić nieużytki rolne
- przeprowadzić komasację gruntów
- pobudować remizę strażacką w Lisowie
- zainstalować kino stałe w Bartodziejach
- przeprowadzić meliorację łąk w Lisowie
- wybudować studnię przy szkole w Lisowie i ogrodzić plac szkolny
- przeprowadzić elektryfikację całej gromady
- naprawić zaniedbane drogi na terenie gromady przy pomocy czynów społecznych
- realizować bieżące plany gospodarcze
.
Sesje GRN Bartodzieje odbywały się w szkole podstawowej. Na początku 1961 roku podsumowywano działalność mijającej kadencji. Nie wszystko udało się zrealizować z listy z 1958 roku. „Założenia w dziedzinie elektryfikacji zostały zrealizowane, szkoły w Lisowie i Bartodziejach zostały zelektryfikowane. W zagrodach naszych zabłysło światło elektryczne, co w dobie kapitalistycznego ustroju nie mogło być nawet marzeniem”. - zapisano w podsumowaniu. Melioracja udała się w 90%. Dużo udało się zrobić w dziedzinie oświaty. „Szkolnictwo, oświata i nauka, które tylko w warunkach ustroju socjalistycznego mają najpełniejsze możliwości rozwoju stały się i dla naszej gromady dostępnym i podstawowym źródłem kształtowania naszych umysłów co jest nieodzownym warunkiem w walce o byt. Mamy nową murowaną, piękną szkołę w Bartodziejach, odremontowaną szkołę w Lisowie. Do obydwu szkół zakupione są i oddane do użytku odbiorniki radiowe, przy remizie strażackiej w Lisowie wybudowana została świetlica dla młodzieży, (…) Dla lepszego, piękniejszego i pełnego życia zorganizowane zostały trzy kółka rolnicze: w Lisowie, w Bartodziejach i Olszowie. Kółko rolnicze w Lisowie posiada agregat omłotowy i inne maszyny rolnicze, które dostępne są dla każdego rolnika”  (…). Z osiągnięciami i wzrostem zadań wzrasta dobrobyt i autorytet naszej gromady. Nasze osiągnięcia to zwycięstwo sił postępu i socjalizmu, to prawda o naszej pracy i dążeniach. Chociaż nie wszystkie zadania wykonaliśmy i sami z krytycyzmem odnosimy się do tych wszystkich zagadnień, którym nie stało się zadość, jak na przykład nie zorganizowaliśmy ośrodka zdrowia z braku lokali – to niemniej jednak z ufnością patrzymy na okres miniony w którym nie brak było zrozumienia ogółu mieszkańców, co między innymi znalazło swoje odbicie w realizacji obowiązków wobec Państwa. Mimo powyższego radni żalili się, że władze powiatowe traktują GRN Bartodzieje po „macoszemu” (radny Stachurski). Inny radny żalił się „że w Powiatowej Radzie Narodowej siedzi wróg klasowy chłopów”. Władze gromadzkie widziały przyczyny niedociągnięć w społeczeństwie: „Część społeczeństwa nie wierzyła w swoje siły i pozostała nieufna i nie brała udziału po stronie postępu tym samym nie pomogła wywalczyć dla naszej gromady pierwszego miejsca w powiecie”. Po wyborach do rad narodowych z maja 1961 roku nastąpiły wybory do władz gromadzkich. Przewodniczącym ponownie został Jan Okleja (startował też Władysław Dziadura). W skład prezydium weszli: Stanisław Partyga, Jan Kalbarczyk i Jan Środowski. Na czele komisji GRN stanęli: Przewodniczący Komisji Finansów - Władysław Dziadura, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Zaopatrzenia Ludności - Mieczysław Grzegorczyk, Przewodniczący Komisji Kultury i Spraw Socjalnych - Władysław Popis, Przewodniczący Mienia Gromadzkiego -  Jan Środowski, Przewodniczący Komisji Mandatowej - Witold Strachurski
.
Z końcem 1961 roku Wojewódzka Rada Narodowa zniosła sąsiednią gromadę Wola Goryńska. Jej obszar został włączony do GRN Bartodzieje. Nie zachowały się protokoły posiedzeń z 1965 roku. Był to rok wyborczy. Według danych z Dziennika Urzędowego WRN w Kielcach w skład GRN Bartodzieje w kadencji 1965-1969 weszli:

 .
2)       Józef Hernik
3)      Władysław Popis
3)       Stefan Zakrzewski
4)       Antoni Król
5)       Jan Mąkosa
6)      
Stanisław Partyga
7)       Maria Prus
8)      
Alojzy Kłaniecki
9)      
Jan Okleja
10)   
Jan Mąkosa
11)   
Jerzy Baran
12)   
Krystyna Potera
13)   
Witold Stachurski
14)   
Piotr Markiewicz
15)   
Bronisław Brodowski
16)   
Józef Kobusiński
17)   
Stanisław Boryczka
18)   
Józef Życki
19)   
Józef Zakrzewski
20)   
Władysław Marczak
21)   
Stanisław Bieniek
22)   
Marian Urbaniak
23)   
Antoni Warmiak
24)   
Piotr Szerszeń
25)    Józef Jabłoński

 ..

  Kolejne wybory do rad narodowych miały miejsce w maju 1969 roku. W dniu 9 czerwca 1969 roku w skład prezydium wybrano: Antoniego Króla, Stanisława Bieńka syna Jana, Bronisława Brodowskiego, Mariana Urbaniaka, Julię Kęskę, przewodniczącym GRN został ponownie Jan Okleja. Na stanowisko sekretarza gromadzkiego wybrano: Mariannę Zawadzką. W końcowym okresie działalności w skład GRN wchodziły wsie: Wola Goryńska, Lisów, Bartodzieje, Olszowa, Goryń, Brody i Wolska Dąbrowa. Komisjom gromadzkim w latach 1969-1972 przewodniczyli: Komisja finansów - Mieczysław Grzegorczyk, Komisja rolnictwa i zaopatrzenia ludności - Stefan Górka, Komisja kultury i spraw socjalnych - Władysław Popis, Komisja mienia gromadzkiego - Walenty Frączyk, Komisja mandatowa - Jan Okleja.






Znajdź kolegów...
Znajdź kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy. Odwiedź szkołę w Bartodziejach
w portalu NASZA KLASA:


Wrzesień 2008 (nr 1) pdf
Listopad 2008 (nr 2) pdf
Styczeń 2009 (nr 3) pdf
Marzec 2009 (nr 4) pdf
Lipiec 2009 (nr 5) pdf
Wrzesień/październik (nr 6) pdf


Jesteś naszym 1714029 gościem.